Domácí vzdělávání a mladší sourozenec

Stejně jako neexistuje jasná odpověď na to, jak probíhá běžný den domškoláka (protože je každý den jiný), je velmi těžké popsat jak se dá skloubit domácí vzdělávání s mladším sourozencem (protože každý den je jiný).
Výhodou je, pokud nejsou děti věkově moc daleko od sebe. Pokud je věk dětí třeba 6 a 4 je vše lehčí, čtyřleté dítě už může dělat také nějaké úkoly, trochu počítat, hrát si s písmenky nebo alespoň malovat. Moji kluci mají věk 6 a 2 a půl roku, mladší chce dělat samozřejmě vše co starší.
Takže máme dvě možnosti.

Ta první je dělat věci s ním a výsledek je nejasný. Někdy vše probíhá v pohodě, a vládne až podivný klid, když se mladší zabaví. Jenže pak jsou dny, kdy se rozhodne vyloženě škodit a pak činnost v zájmu ušetření našich nervů ukončujeme, nebo se Vojta přesune k sobě do pokojíčku, kde má svůj klid (to nelze v případě, že u činnosti potřebuje mě). Co se také stává je situace, kdy je Vojta sice zabrán do nějaké zajímavé činnosti, ale mladší vymyslí něco lepšího a akčnějšího a Vojta se k němu přidá, odbíhá někam v dál a už se nevrací 😀

Proto často k činnostem, na které potřebujeme mít delší klid, přistupujeme s variantou číslo dvě.  Naplánujeme si je na dobu kdy bude mladší spát. Po obědě spává cca hodinu. To je doba, která je jen Vojtova, on rozhoduje co budeme  dělat, většinou hrajeme nějakou hru, nebo řešíme něco nového co nadchlo. Tím ovšem odpadá jakýkoliv čas, který bych měla jen sama pro sebe.  Ale velmi se nám to takto osvědčilo. Už ve více knížkách jsem se dočetla, že každé dítě potřebuje mít alespoň na 20 minut denně rodiče jen pro sebe, s čímž naprosto souhlasím. U nás je to dokonce obrovská nezbytnost, kterou není dobré porušovat. Už jsem zažila i dny, kdy jsem na tohle nemyslela, Vojta vypadal že s tím nemá problém, ale pak přišlo tak obrovské emocionální rozpoložení, že je rozhodně míň náročné takovým situacím předcházet. Jak to budeme dělat, až mladší spávat přestane, nevím. Snad to nepřijde moc brzy 🙂

Občas mě napadá, že rodiče co vzdělávají jedináčka to mají vlastně jednoduché, nikdo je nevyrušuje, nemusí hlídat čas kdy mladší vstane a už něco nestihnou dodělat. Na druhou stranu pak přijdou dny, kdy kluci sami něco vymyslí, spolupracují a vládne pohoda. Pak si říkám, jak je to skvělé, starší se učí dělit úkoly pro maldšího tak, aby je pochopil a zvládnul. Když mladší něco nechápe, starší trpělivě vysvětluje znovu a jinak a ta radost když přijde ten aha moment. Když přijde večerní únava a mladší odmítá uklidit něco co zrovna napáchal, přijde starší a prostě to uklidí za něj. Když je starší nemocný, mladší přijde s balíčkem kapesníků a starostlivě je podává staršímu. A to jsou ty chvíle, kdy jsem přesvědčená, že tohle je to nejlepší učení na světě.

Domácí vzdělávání s mladším sourozencem je sice někdy velmi náročné, ale stojí to za to, protože tady neplatí kámo nekámo a jdu si najít někoho lepšího na hraní. Tady je vše o hledání způsobu jak spolu co nejlépe vycházet.

 

 

 

Týden 5. v Olomouci

Začínám mít ráda pondělky a tak i tento překvapil. Vojta ráno přišel a oznámil mi, že má jako plán na tento měsíc naučit se malý písmena (zatím čte a píše jen s velkýma). Tak jsme si sedli a popřemýšleli jak na to, z několika variant nakonec vybral opět dřevěný písmena, sice chtěl začít hned ale prý nakonec počká až dojdou poštou.
V úterý jsme odjeli na třídenní výlet do Olomouce, na hotelu si zahráli bowling a v oblíbenosti vedl hotelový bazén, kde se Vojtovi poprvé podařil dvojitý kotoul pod vodou, měl obrovskou radost. Začínám mít pocit že někde tajně ukrývá žábry, už teď je s potápěním dál než jsem kdy byla já.
Navštívili jsme Zoo v Olomouci kde nás nejvíc překvapil Psoun prériový a jeho volný výskyt v několika venkovních výbězích, Vojta byl nejvíc unešený z Jaguára.
Hit výletu byla jednoznačně Pevnost poznání. Trochu nás zarazilo proč mají permanentky, ale když jsme byli uvnitř, tak jsme rychle pochopili. Bydlet blíž,  permanentky si pořídíme také. Tohle úžasné místo si zaslouží vlastní příspěvek, vytvořila jsem proto sekci výlety a napíšu více zde.

Po návratu už na nás čekal balíček s písmeny a od té doby Vojta skládá a skládá, k tomu přišla matematika pro druhý ročník, kterou jsme hned prohlédli a po pár příkladech z poslední strany zjistili, že Vojta vše spočítá. Tak snad si v ní najde alespoň něco, co ho po chvíli neomrzí.

Pevnost poznání Olomouc

Na tohle úžasné místo jsme narazili zcela náhodou a opravdu uchvátilo. Vstupenky jsme si zakoupili do všech 4 expozic. V přízemí byla výstava na téma Mobilizace 1938. V létě jsme navštívili Dělostřeleckou tvrz Bouda, Dělostřeleckou tvrz Hůrka a Vojenské muzeum Králíky (od té doby je Vojta posedlý tanky). Nyní jsme si tedy na výstavě mobilizace mohli doplnit některé znalosti , a okouknout další zajímavá témata (třeba jak se nabíjí dělo).

V patře na nás čekala expozice Živá voda, kde jsme nakoukli pod mikroskopy, porovnali jsme křídla hmyzu a podivili se nad šupinkami na křídlech motýla. Prošli jsme se korytem řeky. Koukli jak funguje čistička (po jarní exkurzi do čističky odpadních vod v Brně to bylo zajimavé opáčko) a nekonečně dlouhý čas jsme byli uchváceni skvostem výstavy a to interaktivním pískovištěm, kde jsme se hrabali v písku celá rodina. Tvořili jsme sopky, hory, nížiny i jezera a obdivovali jak ze sopky pomalu vytéká láva, jak se mění rychlost větru, kudy stéká voda při dešti. Tohle místo jsme opouštěli za velkého řvu Marka, protože u tohoto exponátu by se dalo být opravdu celý den a jen s těžkým srdcem a mohutným řvem ho někteří opouštěli.

Po obědě v nedaleké báječné restauraci, jsme se vrátili okouknout další výstavu s názvem Rozum v hrsti. Tady jsme chodili v obrovské maketě lidského mozku, nakoukli jsme do oka, jak asi vidí lidé s poruchami zraku, vyzkoušeli několik velkých logických úkolů a hlavolamů. Kluci si zkusili jakou tíhu unesou pomocí kladky nebo páky.
Mohli jsme si na vlastní kůži vyzkoušet  gyroskop, ale na ten jsme si po obědě nikdo netroufli 🙂 . Největší nadšení sklidila obří kuličkodráha.

Poslední jsme navštívili výstavu s názvem Světlo a tma v podkroví, kde jsme mohli obhlédnout různé druhy světel, vyzkoušet si jak těžké je rozsvítit žárovku, malovat světlem po ploše, co se stane když zakryjem solární panel rukou, jak funguje 3D kino a další zajímavosti.

A když už jsme tu byli, nedalo nám to a zakoupili jsme si i vstupenky na Digitální planetárium. Téma vesmír nás také velmi baví. Na jaře jsme byli v Planetáriu v Brně, v létě na Cosmovýstavě. Takže proč si nedat podzimní nálož vesmíru. Lehli jsme si do pohodlných polštářů a nechali se unášet filmem o vesmíru, Marečka to uneslo až do hlubin spánku 🙂 poté ještě Vojta s tátem obešli expozici astronomie a kosmonautiky, zatímco se Marek probouzel.

Na závěr si kluci chtěli pohrát v dětském koutku s legem a já jsem si mohla odpočnout na lehátkách v jejich blízkosti, zatímco náš táta se vrátil na výstavu Mobilizace, aby si v klidu a nerušeně dočetl všechny ty zajímavé informace z téhle doby.

Rozhodně Pevnost poznání doporučuji všem kdo se do Olomouce chystají. Exponáty obsluhují studentni Univerzity Palackého v Olomouci, kteří jsou moc milí a ochotní.  Nenudil se ani dvouapůlletý, ani šestiletý, ani dospělý. Odkaz zde.

Týden 4. Zima a nuda jsou pro domškoláky super :-D

V krabici s portfoliem máme pár listů ze srpna a ke konci září vypadá že snad něco přibude 🙂 . Tento týden venku dost přituhlo a ačkoliv se Vojta snažil ještě začátkem týdne běhat venku v trenýrkách, zatímco kolemjdoucí chodili v bundách, nakonec naznal, že bude lepší se začít oblékat a dokonce i obouvat.  No a když už je venku ráno při 0 stupních taková zima, že se ani Vojtovi ven nechce, začínaj se dít podivný věci. Venkovní lákadla, jako kladiva, hřebíky, pilky, hromada hlíny, sekačka a podobně, je potřeba nahradit něčím jiným.
Hned v pondělí tedy přišel s nápadem, že nám bude pouštět písničky, které taky zpíval a vzhledem k tomu, že vidí matiku ve všem, začal psát aspoň na papír pořadí písniček, zatímco jsme s mladším bráchem tancovali (hudebka,matika a psaní v jednom). Dostala jsem poté za úkol sehnat CD alespoň se 40 písničkami, protože u tohoto skončil na čísle 15 a to je málo. Pak s bráchem uklidili s Vojtovým velením celý obývák a jejich herničku, což se stalo poprvé v jejich životě a tajně doufám že ne naposled. Odpoledne Vojty napadlo namalovat tátovi obrázek, přibyl vzkaz a dali jsme ho do schránky jako překvápko.
Z her jsme začali hrát opět oblíbené Kingdomino a já zjistila že se čím dál svižněji orientuje v násobení. S tím souvisí i jeho naléhání ať pořídím učebnici Hejného pro druháky, protože chce počítat konečně něco pro něj. Takže ve čtvrtek jsme udělali dvojstránku opakování prvního ročníku co je vzadu v učebnici pro prvňáky (hurá něco do portfolia), ještě nám dvojstránka zbývá  a pak má slíbený, že objednám další díl.
Koncem týdne se opět oteplilo a tak se i Vojta přesunul ven za svými projekty a vynálezy ze starýho harampádí, mě nezbývá než čekat na podzimní plískanice, věřím že se pak ta zatracená krabice bude plnit rychleji 🙂