Abaku

Abaku je desková hra ve stylu Scrabble, jen se místo písmen používají čísla.  Pomocí čísel se vytváří početní příklady, pravidla se dají upravit dle věku hráčů. U nás se sčítá a odčítá. Starší děti můžou využít i složitější početní operace.

Existují dvě verze této deskové hry. Jedna je levnější v krabici, ale  čísla jsou z kartonu. Druhá sice dražší ale trvanlivější, hra je vlátkovém pytlíku a čísla jsou ze dřeva a tak člověk neřeší, že si je vypůjčí i dvouletý narušovatel hry 🙂

Abaku má i mobilní aplikaci, plánujeme vyzkoušet.

IQ Puzzle

Hlavolamová hra od MINDOKu pro 1 hráče. Doporučený věk 6+ pro 2D skládačky, 10+ pro 3D skládačky (pyramidu). Vojta dnes složil pyramidu z obtížnosti starter, takže věkové doporučení nehraje roli.
Skládačku máme 2 dny a úspěšně se s ní baví celá rodina (u pyramid se i dospělému protočí mozkové závity), Vojta si skládá spíš 2D, ale dneska se nechal nalákat i na pyramidu, protože ji viděl u mě. Sice letěla párkrát vzduchem ale nakonec se mu taky podařila 🙂
Zatím ji máme vypůjčenou z místní knihovny, ale nejspíš dokoupíme mezi naši sbírku her, je opravdu povedená.

Cirkus na kolečkách

Další karetní hra, která se ocitla v naší domácnosti. Tato má velký úspěch u mě i Vojty. Je pro 2-4 hráče a opět je na ní 8+ ale těmhle doporučením se prostě nedá věřit.  Pětileté dítko pochopí pravidla hned, dospělý potřebuje 2-3 kola na zajetí, s pomocí a radami pětiletého to ovšem zvládne! 😀
Dá se hrát 10 minut i půl hodiny, dle potřeby se dá kdykoliv skončit. Ve hře se nakládají vagónky zvířátky, počet je vždy na kartě vagónku (1-4), pak se přiřazují k lokomotivě. Na závěr se spočítají body, u nás je počítá Vojta (když použijeme všechny vagónky tak se jedná o sčítání max do 40)

Chňapni pejska

Hra je doporučena výrobcem pro věk 8+, podezřívám výrobce her, že tam tento údaj dávají bezmyšlenkovitě.  Pětiletého moc baví, hra je pro 1-5 hráčů.
Smyslem hry je skládat na sebe různé obrázky pejska, které se mohou lišit pouze v jednom detailu. Takže se hlídá počet rukou, barva, velikost, brýle a jestli má v ruce popcorn. Myslím, že právě pro předškoláky je tohle prima hra, kdy se musí soustředit na detaily. Vojta je z ní nadšený.

Skol ty Skoty

Karetní hra pro 2 hráče. Doporučený věk 8+, pokud chce člověk využít všechny možnosti hry tak věková hranice odpovídá. Dá se hrát verze bez taktiky i s pětiletým.  Ale byla to jedna z mála her, která Vojty moc nenadchla.
Raději se nebudu vyjadřovat k názvu, ten je trochu odrazující, ale hra je vcelku fajn.  Cílem hry je získat kameny, které jsou uprostřed.  Na své straně kamene si každý skládá 3 karty, podle síly karet (je přiložena kartička, která určuje sílu karet) se pak určí, komu kámen připadne.
Hra se stává složitější s použitím karet taktiky, ale ty jsme ani nezkoušeli.

Ligretto

Věkové doporučení 8+. Zvládne každé dítě, které umí počítat do 10 a zná číslice, nenarazili jsme na důvod,  proč by měla hra být až od 8 let. Možná jen rychlost, se kterou je dítě schopno reagovat, ale kdo si počká, ten se dočká.  Po přečtení pravidel jsem přemýšlela, jakou hru mi to připomíná.  Pak mi to docvaklo, autobus! Kdo hrával karetní hru autobus, tak tohle je to stejné, jen se „speciálními“ kartami.
Vojty hra bavila, já jsem nadšení moc nesdílela. Hra je pro 2-4 hráčů, ale pokud jsme měli dodržovat pravidla a hráli ve dvou, tak se nám několikrát stalo, že jsme se dostali do situace, kdy nebyl možný žádný tah a bylo potřeba si pravidla poupravit. Možná by situace byla lepší, když by hráli 4 hráči a tím pádem by bylo v oběhu i víc karet.

Soubor her Detoa

Soubor 7 klasických her – šachy (Vojtovy nejoblíbenější), dáma, domino, člověče nezlob se, dvojitý mlýn, bleší hra, ber-dej.  Za cenu 300,-Kč moc fajn skupina her, kterou je prima mít v domácnosti s dětmi.  Všechny figurky jsou dřevěné, žádný plast 🙂 Popis her asi netřeba, návod přiložen 🙂

Párty Alias Junior

Doporučený věk na krabici 8+, ale nenapadá mě jediný důvod proč. Pětiletý hraje rád.
Kdo zná hru aktivity, tak tady je jejich fajn verze pro mladší děti (oproti Activity Junior, která je opravdu spíš pro starší. Myslím, že ta těm 8+ rozhodně odpovídá). I dítě, které neumí číst, podle obrázku pozná, co má popsat, namalovat nebo ukázat pantomimou, oceňuji taky název obrázku popsán velkým písmem, pro začínající čtenáře, prima trénink. Na každé kartičce je počet bodů, které hráč dostane podle toho, jakou činnost si zvolí. Tato hra je skvělá k rozšiřování slovní zásoby a pro nás i velmi zajímavá cesta, jak Vojty navnadit na malování, které moc nemusí, ale když je za 3 body tak namaluje cokoliv 😀
Hrací deska má 2 strany jednu pro tři hráče a druhou pro 4 a více. My hrajeme i ve dvou a hrací desky otáčíme podle toho, kterou verzi máme chuť hrát. Kartiček je 200, takže opravdu dostatečný počet aby se neopakovaly.  Za mě povedená hra.

Monopoly Junior

Věkové doporučení 5+, zvládnou dítka tak od 3 let, které umí hodit kostkou a postoupit s figurkou.  Hra je celou dobu založena na náhodě. Hráč si nemůže určit co koupí, v banku jsou jen penízky o hodnotě 1.  Za mě jsou rozhodně lepší Dostihy a sázky Junior, kde se dají dokupovat žetonky a je na výběru hráče co si koupí.
Jestli se dá říct, že nějaká hra zklamala, tak tato.  Ale třeba pro dítě kolem 3 let může být právě jedna z prvních hraných deskových her, pro starší jsou na trhu rozhodně lepší hry.

Dostihy a sázky Junior

Věkové doporučení 5+ vzhledem k počítání penízků odpovídá, ale určitě zvládnou s rodiči i mladší děti. Pětileté zvládnou hrát spolu bez rodičů. Vojta se naučil pravidla rychleji než já, jsou jednoduchá a intuitivní.  V banku jsou jen penízky hodnoty 5 a 10 a ke každému koníkovi se dají dokoupit dva žetony. Oproti dospěláckým dostihům je hra vcelku rychlá, průměrně nám trvá tak 15 minut. Ve srovnání s Monopoly Junior určitě záživnější. Děti mají možnost určit si za co své penízky utratí, nechybí kartičky náhody a placení za svezení na koníkovi (poníkovi) jako v dospělácké verzi.

My jsme penízky z této hry využili i pro hraní na nakupování 🙂