Výběr kmenové školy

Myslím že s výběrem kmenové školy pro svého domškoláka by si měl dát každý rodič práci. A po zkušenosti musím konstatovat, že i pár let dopředu. Protože je možné, že zrovna v té ideální škole mít místo nebudou, mají pořadníky na roky dopředu, prostě bývá domškolácký přetlak.

A jak školu vybírat?
V první řadě je potřeba si utříbit myšlenky, co od své kmenové školy očekávám a jakým způsobem chci své dítě vzdělávat.  Některé otázky, na které je dobré znát odpověď:

  • Má škola, kterou vybírám zkušenosti s domškoláky?  Pokud nemá, má alespoň koordinátora domácího vzdělávání, který tyto zkušenosti má a bude vést přezkoušení?
  • Chci školu kde bude portfoliové přezkoušení (donesu krabici se vším,  co jsme během půl roku dělali a popovídáme si nad ní), nebo jsem přístupná tzv. zkoušení u tabule. Většina škol se zkušenostmi s domškoláky dává přednost portfoliovému hodnocení. Dává to smysl, dítě může být nervózní a neříct vůbec nic, zatímco nad krabicí svých výtvorů dokáže říct pár vět každý.
  • Jak škola přezkoušení hodnotí, dává známky? Slovní hodnocení? Má důvěru v rodiče, aby známku nebo slovní hodnocení navrhli rodiče? Později se sebehodnotí třeba rovnou děti?
  • Jak chci své dítě učit?  Někteří mají tzv. školu doma, s rozvrhem a předměty, pak hledají školu, která jim nadiktuje co má dítě každé pololetí umět dopodrobna a cítí se v tom dobře.
    Jiní chtějí naopak co nejvíc svobody, aby mohli jet podle potřeb svého dítěte, rozvíjet oblasti, ve kterých je dítě nadané a baví ho a nemuseli tlačit na oblasti které mu tak moc třeba nejdou.  Pak hledají školu, která je k tomuto přístupu vstřícná.
    Každá rodina je jiná, každá si vzdělávání pojme svým způsobem a každá si najde ke svému přístupu jistě i tu svoji pravou školu.
  • Chci jít jen jednou za půl roku na přezkoušení, nebo chci mít se školou více kontaktu, chodit s nimi třeba na exkurze, výlety.  Dělá škola nějaká setkání pro své domškoláky?

 

Až si na tyto otázky odpovíte a porovnáte s výběrem škol, které jsou Vám k dispozici, doporučuji osobní návštěvu školy, popovídání si s ředitelem školy, zjištění informací od dalších domškoláků, jak se jim se školou spolupracuje. Čím víc informací máte, tím líp se můžete rozhodnout.

A jedna rada na závěr, Váš výběr školy můžete kdykoliv přehodnotit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *